|
Our Media/Results from Ursinus Bow Tie Indoor Classic
Our ResultsTeam Scores
2014 Results - Ursinus Bow Tie Indoor ClassicPublished by DyeStatCOLLEGE.com on Dec 6th 2014, 11:58pm
Results by: Ultimate Sports Productions Licensed to Ultimate Sports - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 12/6/2014 04:19 PM
Bow-Tie Track Classic - 12/6/2014
Ursinus College, Collegeville, PA
Results
Event 25 Women Shot Put
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
Finals
1 Smolka, Mariah SR Lebanon Vall 13.06m 42-10.25
12.11m 12.62m 12.12m 13.06m
2 Phillips, Brittianni FR Elizabethtow 11.28m 37-00.25
10.23m 11.28m 10.53m 10.98m
3 Conklin, Rae JR Johns Hopkin 11.24m 36-10.50
9.73m 10.41m 11.24m 10.85m
4 Bailey, Samantha FR Hood 11.16m 36-07.50
9.93m 10.68m 10.67m 11.16m
5 Ferko, Gillian SR Dickinson 11.07m 36-04.00
10.31m 10.02m 11.07m 10.57m
6 Porter, Amanda SO Elizabethtow 10.93m 35-10.50
9.23m 10.93m FOUL 10.80m
7 Thomas, Tia JR Alvernia 10.69m 35-01.00
10.65m 10.69m 10.64m 10.26m
8 King, Samantha JR Delaware Val 10.11m 33-02.00
9.63m 9.79m 9.49m 10.11m
9 Su, Jenn FR Johns Hopkin 10.01m 32-10.25
10.01m 9.51m FOUL 9.74m
10 Whelan, Kimberly FR Alvernia 9.87m 32-04.75
9.64m 8.88m 9.87m 9.62m
11 McCardle, Teagan SR Delaware Val 9.78m 32-01.00
9.78m FOUL FOUL FOUL
12 Martorano, Makenzie SO Rutgers-Camd 9.46m 31-00.50
9.46m 9.26m 8.47m 7.69m
13 Appiah-Padi, Maafio SR Goucher 9.36m 30-08.50
FOUL 9.36m FOUL 9.17m
14 Phillips, Niomi FR Dickinson 9.34m 30-07.75
9.34m 9.26m 9.27m 8.90m
15 Mills, Alyssa SR Messiah 9.30m 30-06.25
9.06m 8.97m 9.17m 9.30m
16 Lyons, Kathleen SR Dickinson 9.19m 30-02.00
8.97m 9.19m 9.19m 9.18m
17 Wisniewski, Julie FR Delaware Val 8.96m 29-04.75
8.00m 8.96m 8.19m 8.70m
18 Kearse, Brianna FR Rutgers-Camd 8.87m 29-01.25
8.79m 7.94m FOUL 8.87m
19 Vary, Gwendolyn SO Bryn Mawr 8.81m 28-11.00
8.51m 8.81m 8.47m 8.13m
20 Feduchak, Alexa FR Elizabethtow 8.55m 28-00.75
8.37m 8.51m 8.55m 8.00m
21 Guerrieri, Kayla JR Alvernia 8.43m 27-08.00
8.43m 7.79m 8.05m 7.95m
22 Smale, Alyssa FR Lebanon Vall 8.32m 27-03.75
7.96m 8.32m 7.05m 8.01m
23 Specht, Erin SO Ursinus 8.19m 26-10.50
6.98m 8.19m 8.00m 7.63m
24 Gilmore, Cassidy FR Albright 8.08m 26-06.25
8.04m 7.77m 8.08m 7.43m
25 Young, Alexis FR Albright 8.04m 26-04.50
7.16m 7.36m 6.77m 8.04m
26 Danforth, Taylor Rae SO Wesley 7.92m 26-00.00
7.03m 7.70m 7.84m 7.92m
27 Impoco, Michelle FR Rutgers-Camd 7.75m 25-05.25
7.75m 7.35m 7.20m 7.67m
28 Christmas, Andrea FR Hood 7.67m 25-02.00
6.75m 7.15m 7.67m 7.59m
29 Stetsyuk, Karina SO Hood 7.65m 25-01.25
FOUL 6.48m 7.65m 7.34m
30 Yealy, Morgan SO Lebanon Vall 7.64m 25-00.75
6.79m 6.67m 7.41m 7.64m
31 Atkinson, Elizabeth JR Gettysburg 7.50m 24-07.25
6.91m 6.93m 7.30m 7.50m
32 Cohick, Skylar FR Messiah 7.47m 24-06.25
5.90m 7.33m 7.19m 7.47m
33 Martin, Jaimee FR Delaware Val 7.39m 24-03.00
6.90m 7.17m 7.39m 7.33m
34 O'Shea, Kelianne FR Delaware Val 7.35m 24-01.50
6.98m 6.97m 7.35m 6.49m
35 Mirecki, Marissa JR Bryn Mawr 6.67m 21-10.75
6.38m 6.00m 6.15m 6.67m
36 Connahan, Sarah FR Goucher 6.39m 20-11.75
5.82m 5.58m 6.39m 6.18m
37 Patchin, Margaret JR Bryn Mawr 5.75m 18-10.50
5.01m 5.75m 5.65m 5.72m
Event 26 Men Shot Put
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Stutzman, Trevor SR Messiah 17.36m 56-11.50
17.36m FOUL FOUL FOUL
2 Williams, Xaire FR Wesley 14.42m 47-03.75
FOUL 13.70m 14.42m FOUL
3 Aguilar-Gonzalez, Noe JR Lebanon Vall 14.11m 46-03.50
FOUL 13.79m 13.88m 14.11m
4 Kulhamer, Justin SR DeSales 13.77m 45-02.25
13.77m FOUL FOUL FOUL
5 Harter, Gavin SO Dickinson 13.76m 45-01.75
13.76m 13.31m 13.46m 13.32m
6 Myers, Adam FR Ursinus 13.01m 42-08.25
12.60m 12.77m 13.01m FOUL
7 Tomlinson, Rodre JR Alvernia 12.85m 42-02.00
11.74m FOUL 12.50m 12.85m
8 Nessenson, David FR Johns Hopkin 12.79m 41-11.50
12.13m 12.79m 12.68m 12.59m
9 Doster, Robert SO York (Pa.) 12.76m 41-10.50
11.68m 12.06m 12.76m 12.23m
10 Keller, Mitchell SO Johns Hopkin 12.20m 40-00.50
12.15m FOUL FOUL 12.20m
11 Hinds, Andre JR Gettysburg 12.19m 40-00.00
11.69m 11.30m 11.69m 12.19m
12 Howard, Peter SR Dickinson 11.97m 39-03.25
11.47m FOUL 11.55m 11.97m
13 Goode, Antonio FR Ursinus 11.87m 38-11.50
11.87m FOUL 10.49m 11.22m
13 Saul, Anthony FR Ursinus 11.87m 38-11.50
11.63m 11.23m 10.98m 11.87m
13 Glasson, Devin FR Dickinson 11.87m 38-11.50
11.34m FOUL 11.51m 11.87m
16 Robles, Alexander SO Albright 11.80m 38-08.75
11.58m 11.24m 11.48m 11.80m
17 Stienmire, Anthony FR DeSales 11.53m 37-10.00
11.53m FOUL FOUL 10.72m
18 O'Brien, Ian SO York (Pa.) 11.50m 37-08.75
11.50m FOUL FOUL FOUL
19 Sexton, Josh SO Hood 11.47m 37-07.75
10.38m 10.98m 11.15m 11.47m
20 Ruhl, Bradee JR Lebanon Vall 11.11m 36-05.50
10.82m 10.48m 11.11m 10.70m
21 Lentine, Mike SO Delaware Val 10.99m 36-00.75
10.66m FOUL 10.99m 10.76m
22 Schneider, Steven FR Rutgers-Camd 10.85m 35-07.25
9.18m 10.58m 10.85m 10.39m
23 Steen, Zack FR Keystone 10.79m 35-05.00
10.63m 10.44m FOUL 10.79m
24 Morris, Thomas SR Dickinson 10.59m 34-09.00
FOUL 10.59m 10.05m FOUL
25 McInnis, Curtis FR Stevenson 10.48m 34-04.75
10.48m FOUL 10.05m 9.83m
26 Daly, Zackary FR Albright 10.46m 34-04.00
10.29m 10.46m 10.41m 10.15m
27 Pysher, Matthew FR Elizabethtow 10.36m 34-00.00
10.27m 9.71m 10.30m 10.36m
28 Singh, Arpreet JR Rutgers-Camd 10.20m 33-05.75
9.98m 10.20m 9.81m FOUL
29 Donovan, Chris SO Gettysburg 9.89m 32-05.50
9.64m 9.50m 9.49m 9.89m
30 Embry, Kijana FR Dickinson 9.73m 31-11.25
FOUL 9.73m 9.39m 9.65m
31 Abell, Thomas SO Elizabethtow 9.69m 31-09.50
8.70m FOUL 9.42m 9.69m
32 Wood, Chris FR Gwynedd-Merc 9.68m 31-09.25
9.68m 9.53m FOUL 9.25m
33 Dordai, Jonathan SO Johns Hopkin 9.22m 30-03.00
8.56m 9.22m FOUL 8.81m
34 Papoutsis, Nicholas SO Gettysburg 9.10m 29-10.25
9.10m 8.60m FOUL 8.46m
35 Seaman, Zach SO Alvernia 9.01m 29-06.75
8.44m 8.95m 8.93m 9.01m
36 Roberson, Brandon FR Delaware Val 8.97m 29-05.25
8.16m 8.48m 8.78m 8.97m
37 Sylvain, Kems FR Lebanon Vall 8.93m 29-03.75
FOUL 7.82m FOUL 8.93m
38 Dickinson, Jacob SO Albright 8.41m 27-07.25
8.41m 7.56m PASS PASS
39 Bricker, Lucas SR Ursinus 8.38m 27-06.00
8.38m 8.25m 8.36m FOUL
40 Taylor, Alex FR Keystone 8.33m 27-04.00
8.31m 8.02m 8.33m 8.31m
41 O'Donnell, Brandon FR Keystone 8.21m 26-11.25
6.25m 7.64m 8.15m 8.21m
42 Whitt, Bronson JR Alvernia 8.07m 26-05.75
8.07m FOUL 7.44m 7.87m
43 Ribeiro, Christian SR Goucher 7.47m 24-06.25
7.47m FOUL 6.98m 6.95m
44 Dunn, Damon FR Gwynedd-Merc 7.40m 24-03.50
6.96m 7.40m 7.06m 7.26m
45 Dunkelberger, David FR Gettysburg 6.68m 21-11.00
5.95m 6.68m 5.79m FOUL
-- Palescandolo, Alexander UNA X14.69m 48-02.50
14.69m 14.59m 14.49m FOUL
Event 27 Women Long Jump
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Bond, Kirsten SO Harcum 5.06m 16-07.25
5.06m 4.74m 4.65m
2 Su, Jenn FR Johns Hopkin 5.01m 16-05.25
5.01m 4.85m FOUL
3 Nassar, Ronya SR Albright 4.68m 15-04.25
4.68m 4.33m 4.07m
4 Alston, Leslie FR Wesley 4.67m 15-04.00
4.67m 4.37m FOUL
5 Jimcosky, Amanda SO Dickinson 4.66m 15-03.50
4.47m 4.59m 4.66m
6 Wallace, Mary Kate JR Johns Hopkin J4.66m 15-03.50
4.29m 4.54m 4.66m
7 Flatau, Taylor SR Gettysburg 4.65m 15-03.25
4.65m 4.58m 4.40m
8 Gerchak, Taylor JR Lebanon Vall 4.64m 15-02.75
4.64m FOUL PASS
9 Mangogna, Jacqueline FR Hood 4.60m 15-01.25
4.60m 4.46m 4.33m
10 Beard, Imani SO Dickinson 4.55m 14-11.25
4.55m 4.55m 4.39m
11 Johnson, Marie SO Messiah 4.50m 14-09.25
FOUL 4.50m 4.45m
12 Clements, Anna SO Johns Hopkin 4.49m 14-08.75
4.28m 4.49m 4.45m
13 Lynch, Taylor JR Wesley J4.49m 14-08.75
4.49m 4.33m 4.27m
14 Hostetler, Kaitlyn SO Messiah 4.41m 14-05.75
FOUL FOUL 4.41m
15 Moore, Sophie SO Dickinson 4.38m 14-04.50
4.38m 4.05m PASS
16 Daley, Cheyenne FR York (Pa.) 4.25m 13-11.50
4.02m 3.46m 4.25m
17 Brown, Emily FR Gettysburg 4.23m 13-10.50
4.23m 3.77m FOUL
18 Mauer, Annese SR Lebanon Vall 4.19m 13-09.00
4.19m 4.05m 4.19m
19 Mitchell, Deja FR Keystone J4.19m 13-09.00
FOUL FOUL 4.19m
20 Litchauer, Kamara FR Elizabethtow 4.16m 13-07.75
4.16m 4.02m 3.94m
21 Verdon, Erin SR Alvernia 4.15m 13-07.50
4.15m 4.14m 3.41m
22 Messina, Gabriella SO Alvernia 4.14m 13-07.00
FOUL FOUL 4.14m
23 Jones, Kendra SO York (Pa.) 3.84m 12-07.25
FOUL 3.67m 3.84m
24 Adams, Ronalisa FR Keystone 3.82m 12-06.50
FOUL 3.82m FOUL
25 Lyons, Kathleen SR Dickinson 3.80m 12-05.75
3.80m 3.80m PASS
26 Jones, Heather FR PSU-Harrisbu 3.78m 12-05.00
FOUL 3.53m 3.78m
27 Nat, Jackie SR Keystone 3.62m 11-10.50
FOUL FOUL 3.62m
28 Stetsyuk, Karina SO Hood 3.25m 10-08.00
FOUL FOUL 3.25m
29 Vaddi, Prerana FR Bryn Mawr 3.19m 10-05.75
FOUL FOUL 3.19m
-- Teach, Anisah FR Wesley FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Christmas, Andrea FR Hood FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Wynn, Brianna FR Lebanon Vall FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Adutwum, Josephine SR Stevenson FOUL
FOUL FOUL PASS
Event 28 Men Long Jump
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Graham, Alize FR Harcum 6.67m 21-10.75
6.67m 6.19m 5.44m
2 Coleman, Byron FR Gwynedd-Merc 6.44m 21-01.50
6.19m 6.07m 6.44m
3 Kaiser, David JR Gettysburg 6.39m 20-11.75
FOUL 6.39m 6.22m
4 Young, Brandon SR Alvernia 6.36m 20-10.50
FOUL FOUL 6.36m
5 Ford, Johaun FR Keystone 6.35m 20-10.00
FOUL FOUL 6.35m
6 Mellette, Mark FR Wesley 6.30m 20-08.00
6.30m 6.24m FOUL
7 Akortia, Mike FR DeSales 6.13m 20-01.50
6.13m 5.60m 5.88m
8 Kutz, Colby SR Albright 6.09m 19-11.75
5.75m 5.72m 6.09m
9 Johnson, Isaiah FR Gwynedd-Merc 6.04m 19-09.75
5.44m 6.04m FOUL
10 Miller, Ben FR Wesley 5.99m 19-08.00
5.99m FOUL 5.60m
11 Rudman, Kyle FR Stevenson 5.97m 19-07.00
FOUL 5.83m 5.97m
12 Hall, Sebastian SO York (Pa.) J5.97m 19-07.00
5.66m 5.97m 5.54m
13 Roberts, Tymeer SO Albright 5.95m 19-06.25
FOUL 5.83m 5.95m
14 Rainey, Hart JR Dickinson J5.95m 19-06.25
5.95m FOUL FOUL
15 Robinson, Kazi FR Wesley 5.90m 19-04.25
FOUL FOUL 5.90m
16 Omolana, Seun FR Stevenson 5.88m 19-03.50
5.88m 5.67m 5.67m
17 Falcon, Jean FR DeSales 5.87m 19-03.25
FOUL 5.59m 5.87m
18 Ratliff, Jeremiah SO Hood 5.86m 19-02.75
5.79m 5.86m 5.76m
19 Etheridge, Josh SR Keystone 5.79m 19-00.00
5.79m 5.77m 5.68m
20 Akinsanmi, Taofik FR PSU-Harrisbu 5.67m 18-07.25
5.48m 5.67m 5.44m
21 Valdez, Jamie FR Alvernia 5.61m 18-05.00
FOUL FOUL 5.61m
21 Kearny, Arcadio FR Keystone 5.61m 18-05.00
FOUL FOUL 5.61m
21 Azzaro, Matthew FR Albright 5.61m 18-05.00
5.61m FOUL FOUL
24 Keen, Corey FR Lebanon Vall 5.60m 18-04.50
5.60m FOUL 4.64m
25 Schwarz, Ryan FR DeSales 5.56m 18-03.00
5.48m 5.56m 5.19m
26 Fleetwood-Mack, Jordan SO PSU-Harrisbu 5.53m 18-01.75
5.53m 5.23m 5.39m
27 Novak, James FR York (Pa.) J5.53m 18-01.75
FOUL FOUL 5.53m
28 Pavlik, E. Reid JR Lebanon Vall 5.51m 18-01.00
FOUL 5.51m PASS
29 Nash, Brendan JR Gettysburg 5.47m 17-11.50
5.47m FOUL 5.30m
30 Hager-Perry, Austin SO Hood J5.47m 17-11.50
FOUL FOUL 5.47m
31 Lalli, Joe SO York (Pa.) 5.44m 17-10.25
5.44m 5.35m FOUL
32 Clark, Thomas FR Gettysburg 5.37m 17-07.50
5.37m 5.31m 5.36m
33 Martin, Andrew SR Alvernia 4.99m 16-04.50
FOUL 4.84m 4.99m
34 Cook, David JR Dickinson 4.82m 15-09.75
4.82m FOUL FOUL
35 Viles, Bradley SO Johns Hopkin 4.64m 15-02.75
FOUL 4.64m FOUL
-- Thomas, Ta'rig FR Delaware Val FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Salcedo, Steven FR Lebanon Vall FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Diggs, Chazi SO Stevenson FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Sullivan, Dajon Cheyney UNA X5.62m 18-05.25
5.52m 5.54m 5.62m
Event 29 Women Triple Jump
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Rogan, Emily SO DeSales 10.17m 33-04.50
FOUL 10.17m 9.38m
2 Waddell, Emily SO Gettysburg 10.11m 33-02.00
9.70m 10.00m 10.11m
3 Jimcosky, Amanda SO Dickinson 10.03m 32-11.00
9.86m 9.96m 10.03m
4 Link, Kristina SR Dickinson 9.96m 32-08.25
9.94m 9.42m 9.96m
5 Flatau, Taylor SR Gettysburg 9.95m 32-07.75
9.54m 9.47m 9.95m
6 Williams, Aneisha SR Keystone 9.93m 32-07.00
9.73m 9.89m 9.93m
7 Bond, Kirsten SO Harcum 9.74m 31-11.50
9.70m 9.68m 9.74m
8 Teach, Anisah FR Wesley J9.74m 31-11.50
FOUL FOUL 9.74m
9 Verdon, Erin SR Alvernia 9.70m 31-10.00
9.53m 9.70m 9.55m
10 Snow, Kimberly JR Ursinus 9.68m 31-09.25
9.43m 9.68m 9.42m
11 Thomas, Claudia FR Lebanon Vall 9.59m 31-05.75
FOUL FOUL 9.59m
12 Litchauer, Kamara FR Elizabethtow 9.03m 29-07.50
9.03m 8.52m 8.43m
13 Jones, Sarah FR DeSales 9.01m 29-06.75
8.99m 8.94m 9.01m
14 Mangogna, Jacqueline FR Hood 8.96m 29-04.75
8.71m 8.90m 8.96m
15 Lyon, Ellery FR Gettysburg 8.88m 29-01.75
FOUL 8.88m 8.72m
16 Durek, Anna SO Rutgers-Camd 8.24m 27-00.50
7.89m 8.24m 8.13m
-- Orduson, Rachael JR Keystone FOUL
FOUL FOUL FOUL
Event 30 Men Triple Jump
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Thomas, Ta'rig FR Delaware Val 13.54m 44-05.25
FOUL 13.54m FOUL
2 Spadaro, Michael SR Johns Hopkin 13.38m 43-10.75
FOUL 13.38m 13.32m
3 Young, Brandon SR Alvernia 13.23m 43-05.00
FOUL 13.23m 12.90m
4 Toliver, Chase SO Gwynedd-Merc 13.03m 42-09.00
FOUL 12.88m 13.03m
5 Hunter, Brandon FR Wesley 12.90m 42-04.00
12.90m PASS PASS
6 Louis, Jason FR PSU-Harrisbu 12.75m 41-10.00
12.75m 12.64m 12.67m
7 Graham, Alize FR Harcum 12.59m 41-03.75
FOUL FOUL 12.59m
8 Ratliff, Jeremiah SO Hood 12.46m 40-10.50
11.15m 12.34m 12.46m
9 Akortia, Mike FR DeSales 12.32m 40-05.00
12.32m 1.32m 11.63m
10 Green, Clifton FR DeSales 12.19m 40-00.00
11.77m 11.98m 12.19m
11 Rainey, Hart JR Dickinson 12.13m 39-09.75
FOUL 11.81m 12.13m
12 Kaiser, David JR Gettysburg 12.12m 39-09.25
11.25m 12.12m PASS
13 Schwarz, Ryan FR DeSales 12.11m 39-08.75
FOUL 12.11m 12.08m
14 Lalli, Joe SO York (Pa.) 12.08m 39-07.75
FOUL 12.08m 11.98m
15 Akinsanmi, Taofik FR PSU-Harrisbu 12.02m 39-05.25
11.45m 11.61m 12.02m
16 Keen, Corey FR Lebanon Vall 11.93m 39-01.75
FOUL FOUL 11.93m
16 Novak, James FR York (Pa.) 11.93m 39-01.75
FOUL 11.93m FOUL
18 Gill, Harpreet FR Johns Hopkin 11.70m 38-04.75
11.70m 11.62m FOUL
19 Miller, Ben FR Wesley 11.64m 38-02.25
11.64m FOUL PASS
20 Cardona, Matt SO Keystone 11.55m 37-10.75
FOUL 11.51m 11.55m
21 Salcedo, Steven FR Lebanon Vall 11.36m 37-03.25
11.28m FOUL 11.36m
-- Azzaro, Matthew FR Albright FOUL
FOUL FOUL PASS
-- Villarosa, Christian FR Elizabethtow FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Taylor, Devonte FR Keystone FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Kramer, Jason FR Keystone FOUL
FOUL FOUL FOUL
Event 31 Women High Jump
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Jimcosky, Amanda SO Dickinson 1.57m 5-01.75
1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 1.62
P O O O XXO XXX
2 Janss, Laura SO Johns Hopkin 1.52m 4-11.75
1.37 1.42 1.47 1.52 1.57
P P O XO XXX
2 Link, Kristina SR Dickinson 1.52m 4-11.75
1.37 1.42 1.47 1.52 1.57
P O O XO XXX
4 Przybylowski, Kat FR Delaware Val J1.52m 4-11.75
1.37 1.42 1.47 1.52 1.57
P O O XXO XXX
5 Flatau, Taylor SR Gettysburg J1.52m 4-11.75
1.37 1.42 1.47 1.52 1.57
O O XO XXO XXX
6 Johnson, Marie SO Messiah J1.52m 4-11.75
1.37 1.42 1.47 1.52 1.57
P O XXO XXO XXX
7 Beard, Imani SO Dickinson 1.47m 4-09.75
1.37 1.42 1.47 1.52
P O O XXX
7 Taylor, Stephanie JR Catholic 1.47m 4-09.75
1.37 1.42 1.47 1.52
O O O XXX
9 Reynolds, Delaney SO Alvernia J1.47m 4-09.75
1.37 1.42 1.47 1.52
P XO O XXX
10 Coker, Hadlee SO Messiah J1.47m 4-09.75
1.37 1.42 1.47 1.52
P O XO XXX
11 Fisher, Kelly FR Keystone J1.47m 4-09.75
1.37 1.42 1.47 1.52
O XO XO XXX
12 Snow, Kimberly JR Ursinus 1.42m 4-07.75
1.37 1.42 1.47
O O XXX
12 Lyons, Kathleen SR Dickinson 1.42m 4-07.75
1.37 1.42 1.47
O O XXX
14 Kerns, Nikki JR Johns Hopkin J1.42m 4-07.75
1.37 1.42 1.47
O XO XXX
14 Hamlet, Katherine JR Johns Hopkin J1.42m 4-07.75
1.37 1.42 1.47
O XO XXX
16 Wagmeister, Payton SO Elizabethtow J1.42m 4-07.75
1.37 1.42 1.47
O XXO XXX
16 Fancher-Thompson, Alexus FR Wesley J1.42m 4-07.75
1.37 1.42 1.47
O XXO XXX
18 Durek, Anna SO Rutgers-Camd 1.37m 4-06.00
1.37 1.42
O XXX
18 Hull, Angelica SR Albright 1.37m 4-06.00
1.37 1.42
O XXX
18 Cummings, Emily FR Catholic 1.37m 4-06.00
1.37 1.42
O XXX
18 Lyon, Ellery FR Gettysburg 1.37m 4-06.00
1.37 1.42
O XXX
22 Mangogna, Jacqueline FR Hood J1.37m 4-06.00
1.37 1.42
XO XXX
23 Hopkins, Aaliyah SO Albright J1.37m 4-06.00
1.37 1.42
XO XX
24 Adams, Ronalisa FR Keystone J1.37m 4-06.00
1.37 1.42
XXO XXX
24 Querfeld, Rebecca SO Messiah J1.37m 4-06.00
1.37 1.42
XXO XXX
-- Morris, Ashley FR Wesley NH
1.37 1.42
P XXX
-- Thomas, Claudia FR Lebanon Vall NH
1.37
XXX
-- Nat, Jackie SR Keystone NH
1.37
XXX
-- Russell, Erica-Lyn UNA X1.57m 5-01.75
1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 1.62
O O O O XO XXX
Event 32 Men High Jump
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Falcon, Jean FR DeSales 1.93m 6-04.00
1.73 1.78 1.83 1.88 1.93 1.98
O O O O O XXX
2 Walsh, Ryan SR Johns Hopkin J1.93m 6-04.00
1.73 1.78 1.83 1.88 1.93 1.98
O O O O XXO XXX
3 Mahan, Max SO Elizabethtow 1.88m 6-02.00
1.73 1.78 1.83 1.88 1.93
P P O XO XXX
4 Ford, Johaun FR Keystone 1.78m 5-10.00
1.73 1.78 1.83
XXO O XXX
4 Cardona, Matt SO Keystone 1.78m 5-10.00
1.73 1.78 1.83
XXO O XXX
6 Street, Kieth Harcum J1.78m 5-10.00
1.73 1.78 1.83
O XO XXX
6 Bush, Shane SO Delaware Val J1.78m 5-10.00
1.73 1.78 1.83
O XO XXX
8 Shea, Evan SR Ursinus J1.78m 5-10.00
1.73 1.78 1.83
O XXO XXX
9 Conley, Devin JR Johns Hopkin J1.78m 5-10.00
1.73 1.78 1.83
XO XXO XXX
10 Spadaro, Michael SR Johns Hopkin 1.73m 5-08.00
1.73 1.78
XO XXX
12 Miller, Ben FR Wesley J1.73m 5-08.00
1.73 1.78
XXO XXX
12 Novak, James FR York (Pa.) J1.73m 5-08.00
1.73 1.78
XXO XXX
-- Kukulski, Bryan FR Lebanon Vall NH
1.73
XXX
-- Kutz, Colby SR Albright NH
1.73
XXX
-- Turner, William FR Wesley NH
1.73
XXX
-- Cook, David JR Dickinson NH
1.73
XXX
-- Thomas, Ta'rig FR Delaware Val NH
1.73
XXX
-- Gittens-Smith, Ayinde FR Goucher NH
1.73
XXX
-- Selke, Chris SR Gwynedd-Merc NH
1.73
XXX
-- Aughenbaugh, Jordan FR Delaware Val NH
1.73
XXX
-- Etheridge, Josh SR Keystone NH
1.73
XXX
-- Clark, Thomas FR Gettysburg NH
1.73
XXX
-- Thompson, Orell Cheyney UNA X1.73m 5-08.00
1.73 1.78
XO XXX
Event 33 Women Pole Vault
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Danforth, Taylor Rae SO Wesley 3.04m 9-11.75
2.14 2.29 2.44 2.59 2.74 2.89 3.04 3.19
O P O P O XO XO XXX
2 Miller, Bethany SO York (Pa.) 2.59m 8-06.00
2.14 2.29 2.44 2.59 2.74
P P O O XXX
3 Girod, Helen FR Johns Hopkin J2.59m 8-06.00
2.14 2.29 2.44 2.59 2.74
P O XO O XXX
4 Shutt, Teanna FR Lebanon Vall J2.59m 8-06.00
2.14 2.29 2.44 2.59 2.74
P P XO XXO XXX
4 Renes, Megan FR Messiah J2.59m 8-06.00
2.14 2.29 2.44 2.59 2.74
P XO O XXO XXX
6 Cooley, Elizabeth JR Ursinus 2.44m 8-00.00
2.14 2.29 2.44 2.59
P P O XXX
7 Roberts, Brittany Daniel SR Delaware Val 2.29m 7-06.00
2.14 2.29 2.44
O O XXX
8 Atkinson, Elizabeth JR Gettysburg J2.29m 7-06.00
2.14 2.29 2.44
XXO XXO XXX
9 McIntire, Jessica SO York (Pa.) 2.14m 7-00.25
2.14 2.29
XO XXX
9 Hollister, Kirsten JR Keystone 2.14m 7-00.25
2.14 2.29
XO XXX
-- Zajchowski, Anastasia SO Delaware Val NH
2.14
XXX
-- Robison, Rachel JR Messiah NH
2.14 2.29 2.44 2.59 2.74 2.89 3.04 3.19
P P P P P P P XXX
-- Kotula, Rebecca SO Goucher NH
2.14
XXX
-- Brown, Emily FR Gettysburg NH
2.14
XXX
Event 34 Men Pole Vault
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Moses, Tim SO Messiah 4.95m 16-02.75
2.74 2.89 3.04 3.19 3.34 3.49 3.64 3.74 3.94 4.09 4.24 4.39 4.54 4.71 4.86 4.95 5.03
P P P P P P P P P P O O O O XO O XXX
2 Chowhan, Drew SR York (Pa.) 4.39m 14-04.75
2.74 2.89 3.04 3.19 3.34 3.49 3.64 3.74 3.94 4.09 4.24 4.39 4.54
P P P P P P O O O O O XXO XXX
3 Vozzo, Paul SR Johns Hopkin 4.24m 13-11.00
2.74 2.89 3.04 3.19 3.34 3.49 3.64 3.74 3.94 4.09 4.24 4.39
P P P P P P P P O XXO O XXX
4 Orzol, Lee SR DeSales J4.24m 13-11.00
2.74 2.89 3.04 3.19 3.34 3.49 3.64 3.74 3.94 4.09 4.24 4.39
P P P P P P P P O XO XXO XXX
5 Landis, Kevin FR York (Pa.) J4.24m 13-11.00
2.74 2.89 3.04 3.19 3.34 3.49 3.64 3.74 3.94 4.09 4.24 4.39
P P P P P P O O XO XXO XXO XXX
6 Martin, Andrew SR Alvernia 4.09m 13-05.00
2.74 2.89 3.04 3.19 3.34 3.49 3.64 3.74 3.94 4.09 4.24
P P P P P P P P O XO XXX
7 Careccia, Mario JR Keystone J4.09m 13-05.00
2.74 2.89 3.04 3.19 3.34 3.49 3.64 3.74 3.94 4.09 4.24
P P P P P P P P O XXO XXX
7 Kossak, Alex FR Johns Hopkin J4.09m 13-05.00
2.74 2.89 3.04 3.19 3.34 3.49 3.64 3.74 3.94 4.09 4.24
P P P P P P P O O XXO XXX
9 Cornelius, Dane SO Messiah 3.94m 12-11.00
2.74 2.89 3.04 3.19 3.34 3.49 3.64 3.74 3.94 4.09
P P P P P P O O O XXX
10 Rodrigues, Darris FR York (Pa.) J3.94m 12-11.00
2.74 2.89 3.04 3.19 3.34 3.49 3.64 3.74 3.94 4.09
P P P P P XO XXO XO XO XXX
11 Stearn, Brandon JR Messiah 3.74m 12-03.25
2.74 2.89 3.04 3.19 3.34 3.49 3.64 3.74 3.94
P P P P P P O XXO XXX
12 Selke, Chris SR Gwynedd-Merc J3.74m 12-03.25
2.74 2.89 3.04 3.19 3.34 3.49 3.64 3.74 3.94
P P P P XO O XO XXO XXX
13 Conley, Devin JR Johns Hopkin 3.64m 11-11.25
2.74 2.89 3.04 3.19 3.34 3.49 3.64 3.74
P P P P P O O XXX
13 Bellott, Seth SO Alvernia 3.64m 11-11.25
2.74 2.89 3.04 3.19 3.34 3.49 3.64 3.74
P P P P P P O XXX
15 Bonge, James SO DeSales J3.64m 11-11.25
2.74 2.89 3.04 3.19 3.34 3.49 3.64 3.74
P P P P P O XO XXX
16 Nolan, William FR Gettysburg J3.64m 11-11.25
2.74 2.89 3.04 3.19 3.34 3.49 3.64 3.74
P P P P P O XO XXX
17 Pavlik, E. Reid JR Lebanon Vall J3.64m 11-11.25
2.74 2.89 3.04 3.19 3.34 3.49 3.64 3.74
P P P P O P XXO XXX
18 Hartman, Bradley SO Lebanon Vall 3.49m 11-05.25
2.74 2.89 3.04 3.19 3.34 3.49 3.64
P P P P O O XXX
19 Dickinson, Jacob SO Albright J3.49m 11-05.25
2.74 2.89 3.04 3.19 3.34 3.49 3.64
P P P P XO XO XXX
19 Civetta, Patrick SR Johns Hopkin J3.49m 11-05.25
2.74 2.89 3.04 3.19 3.34 3.49 3.64
P P P P XO XO XXX
21 Gibson, Adam FR Wesley 3.34m 10-11.50
2.74 2.89 3.04 3.19 3.34 3.49
XXO O O O XO XXX
22 Freedman, Kaisean FR Delaware Val 2.89m 9-05.75
2.74 2.89 3.04
XO XXO XXX
-- Keener, Joshua FR Albright NH
2.74 2.89
P XXX
-- Krajewski, Dave UNA XNH
2.74 2.89 3.04 3.19 3.34 3.49 3.64
P P P P P P XXX
-- Heberen, Alex SO Delaware Val NH
2.74
XXX
-- Brady, Kevin UNA X4.39m 14-04.75
2.74 2.89 3.04 3.19 3.34 3.49 3.64 3.74 3.94 4.09 4.24 4.39 4.54
P P P P P P P P P P O XXO XXX
-- Mullikin, Kale UNA X4.09m 13-05.00
2.74 2.89 3.04 3.19 3.34 3.49 3.64 3.74 3.94 4.09 4.24
P P P P P P P P XO O XXX
Event 17 Women 5000 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Terzian, Polly SO Dickinson 18:31.32
2 Horowitz, Kelsey FR Dickinson 19:00.91
3 Edwards, Kate FR Bryn Mawr 19:10.87
4 Stevko, Andrea JR Alvernia 19:15.72
5 Cody, Eileen SR Elizabethtow 19:40.27
6 Gaffney, Lara SO Johns Hopkin 19:42.26
7 Rogers, Alissa SO Messiah 19:59.11
8 Dystant, Alexandra SR Hood 19:59.19
9 Barbagallo, Emma JR Messiah 20:01.30
10 Gessler, Amy SO Elizabethtow 20:02.64
11 Malpass, Julia FR Alvernia 20:15.21
12 Rappild, Vanessa DeSales 20:18.50
13 Kemmerer, Emma JR DeSales 20:22.63
14 connell, shannon SO DeSales 20:25.56
15 Nemeth, Chelsea SR Ursinus 20:43.68
16 Desir, Dieunise SO Wesley 20:43.87
17 Davis, Emily JR Dickinson 21:02.82
18 Sykora, Sarah FR Johns Hopkin 21:04.41
19 Macina, Ashley SO Bryn Mawr 21:25.42
20 Vairo, Shannon JR Keystone 21:26.04
21 Kisley, Hannah SR Dickinson 21:35.89
22 Grimes, Danielle JR Ursinus 21:38.35
23 Sierzega, Amanda FR Ursinus 21:44.29
24 Pierson, Carly JR Dickinson 22:05.82
25 Gasior, Karen JR Albright 22:08.43
26 McGrath, Caitlin JR Hood 22:13.70
27 Cappiello, Jamie JR Alvernia 22:14.84
28 Ruppert, Mylen JR Alvernia 22:43.88
29 Unger, Stephanie SR Delaware Val 22:59.73
Event 18 Men 5000 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Howard, Eli JR Dickinson 15:42.95
2 Schatz, Jared JR Messiah 15:45.32
3 Sensenig, Tyler JR Messiah 15:47.61
4 Simmons, Zachary JR Dickinson 15:48.78
5 Wolfe, Tyler FR Johns Hopkin 15:50.25
6 Predhome, Alexander JR Dickinson 16:01.11
7 Ochstein, Schaffer JR Johns Hopkin 16:08.76
8 Alaghatta, Akshay SO Johns Hopkin 16:10.45
9 Scola, Billy JR Johns Hopkin 16:16.86
10 Cummings, Matt SO DeSales 16:18.87
11 Kilheeney, Bradley SO DeSales 16:24.95
12 Sturm, Nicholas SO PSU-Harrisbu 16:36.56
13 Iuliucci, Joseph FR Ursinus 16:50.82
14 Drum, Andrew SR Hood 17:01.13
15 McGaughran, Caleb SR Messiah 17:03.43
16 MacNamee, Peter SR Alvernia 17:04.34
17 Fitch, Kyle FR Dickinson 17:11.48
18 Jara, Nick FR DeSales 17:13.69
19 Arteaga, Luis FR Wesley 17:24.40
20 Cifuentes, Justin SR Hood 18:05.83
21 Rudich, Jason JR Ursinus 18:08.30
22 Lukens, Thomas FR Ursinus 19:11.99
-- Merring, Will UNA X16:54.86
Event 3 Women 60 Meter Hurdles
===================================================================
Top 6 Advance by Time
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Morris, Ashley FR Wesley 9.32q 3
2 Cavanaugh, Katherine JR Gettysburg 9.34q 1
3 Quenzer, Ericka FR York (Pa.) 9.70q 4
4 Su, Jenn FR Johns Hopkin 9.87q 2
5 Frawley, Kristen FR Messiah 10.11q 6
6 Congdon, Sarah FR Gettysburg 10.17q 2 10.163
7 Silveira, Heather SR Hood 10.17 6 10.164
8 Mangogna, Jacqueline FR Hood 10.50 6
9 Lindstrom, Brianne FR Stevenson 10.54 3
10 Calderone, Laura SR Lebanon Vall 10.56 1
11 Litschi, Tabitha FR Lebanon Vall 10.65 2
12 Mills, Alyssa SR Messiah 10.69 6
13 Granger, Danielle JR Goucher 10.73 5
14 Flatau, Taylor SR Gettysburg 10.74 5
15 Wykoff, Alexandra FR Gettysburg 10.79 4
16 Moore, Sophie SO Dickinson 10.80 1
17 Plante, Emily FR York (Pa.) 10.85 5
18 Rogan, Emily SO DeSales 10.87 2
19 Querfeld, Rebecca SO Messiah 11.05 5
20 Mauer, Annese SR Lebanon Vall 11.20 1
21 Alexander, Kamree FR Albright 11.25 4
22 Jefferis, Alexa FR Keystone 11.31 4
23 Christmas, Andrea FR Hood 11.36 6
24 Roberts, Brittany Daniel SR Delaware Val 11.47 2
25 Patterson, Davonna FR Rutgers-Camd 11.48 5
26 Fancher-Thompson, Alexus FR Wesley 11.77 6
27 Shamsaei Gil, Lida FR York (Pa.) 11.95 3
28 Trenholm, Meghan FR Delaware Val 12.18 4
29 Jones, Heather FR PSU-Harrisbu 12.21 5
30 Fisher, Kelly FR Keystone 12.81 3
31 Stetsyuk, Karina SO Hood 12.83 4
32 Eagan, Nikki FR Delaware Val 14.86 1
-- Measley, Anne FR York (Pa.) DQ 3
Event 4 Men 60 Meter Hurdles
===================================================================
Top 6 Advance by Time
Name Year School Prelims H#
===================================================================
1 Toliver, Chase SO Gwynedd-Merc 8.58q 1
2 Street, Kieth Harcum 8.63q 5
3 White, Nicholas SR Messiah 8.69q 2
4 Attoh-Okine, Roland FR Wesley 8.75q 5
5 Shea, Evan SR Ursinus 8.77q 4
6 Gray, Darien SO York (Pa.) 8.86q 4
7 Grey, Jermaine SR Albright 8.94 1
8 Hunter, Brandon FR Wesley 9.04 1
9 Turner, William FR Wesley 9.18 2
10 Feldman, Dylan FR Rutgers-Camd 9.24 4
11 Bush, Shane SO Delaware Val 9.35 3
12 Conley, Devin JR Johns Hopkin 9.39 2
13 Bieber, Jonathan FR Albright 9.51 1
14 Whitsett, Alexander FR Lebanon Vall 9.60 4
15 Cornelius, Dane SO Messiah 9.72 1
16 Kearny, Arcadio FR Keystone 9.87 2
17 Slawson, Nick SR Hood 9.94 5
18 Fischetti, Matt FR Johns Hopkin 9.96 3
19 Clark, Thomas FR Gettysburg 10.09 4
20 Ramos, Jaime FR Elizabethtow 10.51 3
21 Pavlik, E. Reid JR Lebanon Vall 10.86 3
22 Hager-Perry, Austin SO Hood 10.92 5
23 Kramer, Jason FR Keystone 11.14 5
24 Dickinson, Jacob SO Albright 11.51 2
-- Gkoulimaris, Sotiris SO Johns Hopkin DQ 3 Went Thru Hurdle
Event 1 Women 60 Meter Dash
===================================================================
Top 6 Advance by Time
Name Year School Prelims H#
===================================================================
1 Richardson, Zakiyyah JR Gwynedd-Merc 7.95q 10
2 Mitchell, Alexia FR Wesley 8.04q 9
3 Wanner, Heather SO Alvernia 8.08q 8
4 Jocelyn, Saviana SR Keystone 8.16q 6
5 Germain, Aphnie SO Dickinson 8.19q 8
6 Hussey, Kelley SR Johns Hopkin 8.21q 5
7 Brown, Cheyanne FR Lebanon Vall 8.24 3 8.236
8 Hall, Angel FR Wesley 8.24 7 8.238
9 Jones, Bria SO York (Pa.) 8.27 1 8.265
10 Adkins, Cierra SO Gwynedd-Merc 8.27 4 8.266
11 Fiore, Catherine SO Rutgers-Camd 8.30 6
12 Clements, Anna SO Johns Hopkin 8.34 5
13 Wells, Atasha FR Harcum 8.36 5
14 Alston, Leslie FR Wesley 8.38 2
15 Hill, Monee SR Stevenson 8.42 1
16 Adutwum, Josephine SR Stevenson 8.44 4 8.433
17 Johnson-Hyde, Chloe SO Ursinus 8.44 6 8.435
18 Smalley, Takera JR Stevenson 8.45 3
19 Wynn, Brianna FR Lebanon Vall 8.47 4
20 Williams, Aneisha SR Keystone 8.49 10
21 Detweiler, Kelsey SO Elizabethtow 8.52 7
22 Teach, Anisah FR Wesley 8.53 3
23 Nassar, Ronya SR Albright 8.54 7
24 Orduson, Rachael JR Keystone 8.57 7
25 Lawkins, Kelly FR Dickinson 8.60 10
26 Mitchell, Deja FR Keystone 8.65 5
27 Trenholm, Meghan FR Delaware Val 8.70 1
28 Przybylowski, Kat FR Delaware Val 8.78 1
29 Adeshola, Atinuke FR PSU-Harrisbu 8.79 2
30 Dupont, Yumaya SO Albright 8.83 2
31 Jones, Sarah FR DeSales 8.84 2
32 Messina, Gabriella SO Alvernia 8.86 1
33 Olcheski, Shea SR Albright 8.91 3
34 Phillips, Emily SO Albright 9.01 1
35 Cusick, Sasha JR Ursinus 9.05 2
36 Blount, Jayda SO Hood 9.06 6
37 Jones, Jennifer SR Ursinus 9.08 5
38 Litschi, Tabitha FR Lebanon Vall 9.11 8
39 Parker, Jocelyn SO York (Pa.) 9.17 9
40 Bentz, Kelsey FR Elizabethtow 9.18 8
41 Wisdo, Tia SO Ursinus 9.19 6
42 Tyebjee, Tehzeeb SR Bryn Mawr 9.26 8
43 Feliz, Genesis JR Bryn Mawr 9.27 10
44 Patterson, Davonna FR Rutgers-Camd 9.36 2
45 Roberts, Brittany Daniel SR Delaware Val 9.40 4
46 Atkinson, Elizabeth JR Gettysburg 9.68 5
47 Dellano, Zdanika Ursinus 9.70 9
48 Cooper, Angier SR Ursinus 9.78 10
49 Vaddi, Prerana FR Bryn Mawr 9.79 9
50 Kulp, Jordan SO Elizabethtow 9.90 4
51 Pilinja, Saachi FR Bryn Mawr 9.91 7
52 Zajchowski, Anastasia SO Delaware Val 10.62 3
53 Hounsou, Fifame FR Goucher 16.52 9
-- Codling, Janelle SO PSU-Harrisbu DQ 3 Out of Lane
-- Harris, Nicole UNA X9.32 6
Event 2 Men 60 Meter Dash
===================================================================
Top 6 Advance by Time
Name Year School Prelims H#
===================================================================
1 Schlosser, Patrick SO Wesley 7.03q 10
2 Carter, Brian SR Delaware Val 7.07q 4
3 Connolly, Dave FR DeSales 7.16q 11 7.152
4 Brown, Austinio FR Harcum 7.16q 3 7.157
5 Gilliard, Trey JR Rutgers-Camd 7.17q 9
6 Crawford, Rashawn FR Gwynedd-Merc 7.23q 2
7 Jones, Robert FR DeSales 7.24 8 7.233
8 Banta, Ryan SO York (Pa.) 7.24 3 7.237
9 Stone, Bobbie JR Gwynedd-Merc 7.25 7
10 Laniewski, Kyle JR Keystone 7.27 6
11 Harris, Rahim FR Wesley 7.28 8
12 Torres, Maleik SO Keystone 7.30 5 7.293
12 Owhe, Josiah JR PSU-Harrisbu 7.30 3 7.293
14 Kaiser, David JR Gettysburg 7.31 7
15 Green, Clifton FR DeSales 7.32 3 7.311
16 O'Brien, Robert JR Rutgers-Camd 7.32 8 7.319
17 Staton, James FR Wesley 7.34 7
18 Williams, Jalen FR PSU-Harrisbu 7.36 1
19 Belin, Malcolm SR Gettysburg 7.37 4
20 McGinnis, Ian SO Lebanon Vall 7.38 6
21 Omolana, Seun FR Stevenson 7.39 2
22 Robinson, Marcus FR Dickinson 7.40 11
23 Walker, Andrew SR Lebanon Vall 7.41 1
24 Mosley, Mark SR Harcum 7.43 10
25 Lockhart, Christopher SO Alvernia 7.45 7 7.447
26 Harris, Mike FR Gwynedd-Merc 7.45 1 7.449
27 Keliojor, Ben SO Gwynedd-Merc 7.48 6
28 McSurdy, Dan SO Keystone 7.49 5
29 Fuller-Willimas, Armani FR Delaware Val 7.50 6
30 Nelson, Javon FR Lebanon Vall 7.51 10
31 Wood, Dylan SO Hood 7.52 11
32 Schlegel, Mitch FR Elizabethtow 7.55 2
33 Mitchell, Jequan FR Ursinus 7.56 6 7.552
34 Wiliams, Darnell FR DeSales 7.56 1 7.556
35 Wells, Antony FR Harcum 7.60 5
36 Riccio, Frederick FR Alvernia 7.61 3 7.603
37 Yhap, Corbyn SR Johns Hopkin 7.61 5 7.604
38 Rudman, Kyle FR Stevenson 7.61 4 7.610
39 Pechart, Tim SO York (Pa.) 7.63 9
40 Roberts, Tymeer SO Albright 7.64 3 7.636
41 Nash, Brendan JR Gettysburg 7.64 11 7.638
42 Marte, Javier FR PSU-Harrisbu 7.66 10
43 Jones, Jonathan FR Lebanon Vall 7.71 9
44 Brodsky, Joseph JR Ursinus 7.73 5
45 Myers, Charles SO Dickinson 7.74 9
46 Pavlovich, Christian FR Messiah 7.76 9
47 Waller, Kevin FR Albright 7.78 6
48 Mosley, Morgan SR Harcum 7.80 11
49 Aspril, Cody SO Elizabethtow 7.82 5
50 Hess, David SO Elizabethtow 7.85 8
51 Bailey, Timothy FR York (Pa.) 7.94 4
52 Koslowski, Alex FR York (Pa.) 7.96 2
53 Tucker, R.J. FR Hood 7.97 7 7.963
54 Fleetwood-Mack, Jordan SO PSU-Harrisbu 7.97 8 7.966
55 Kennedy, Graeme JR Elizabethtow 8.01 7
56 Grey, Jermaine SR Albright 8.02 2
57 Allegrucci, Corey FR Alvernia 8.03 10
58 Wood, Derrick SO Hood 8.08 8
59 Azzaro, Matthew FR Albright 8.23 1
60 Bellott, Seth SO Alvernia 8.27 4
61 Kaplan, Dylan SO Wesley 8.51 4
62 Cullen, Sam JR Delaware Val 8.66 1
-- Acolatse, JC UNA X9.22 2
Event 13 Women 1 Mile Run
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
Finals
1 Johnson, Ingrid SR Johns Hopkin 5:20.66 1
2 Cheu, Lindsay SO Johns Hopkin 5:25.16 1
3 Smith, Caroline FR Johns Hopkin 5:25.19 1
4 Lamb, Emily SR Ursinus 5:31.62 1
5 Frayne-Reixa, Adriana SO Dickinson 5:36.05 1
6 Martello, Shannon SO Johns Hopkin 5:36.24 1
7 Heacock, Elisa JR Johns Hopkin 5:36.44 1
8 Burton, Ellie FR Johns Hopkin 5:37.35 1
9 Fridley, Colleen SR Johns Hopkin 5:45.11 1
10 Farrell, Caitlin FR Dickinson 5:46.91 1
11 Gore, Hannah FR Dickinson 5:47.50 1
12 Makara, Emily FR Gwynedd-Merc 5:54.65 1
13 Kennedy, Gwen SR Dickinson 5:56.78 2
14 Sheard, Tamahra JR Albright 6:09.55 2
15 Manzi, Lauren SR Gwynedd-Merc 6:15.20 2
16 Yang, Yue JR Bryn Mawr 6:15.47 2
17 Sly, Miranda FR Hood 6:16.27 2
18 Nolan, Kimberly JR Ursinus 6:18.31 2
19 Innes, Samantha SO Ursinus 6:27.22 2
20 Kaiser-Jones, Amy SO Gettysburg 6:28.04 2
21 Yao, Carissa SO Bryn Mawr 6:43.97 2
-- Will, Samantha UNA X5:37.02 1
Event 14 Men 1 Mile Run
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Carey, Andrew SR Johns Hopkin 4:29.69 1
2 Brown, Matt FR Gwynedd-Merc 4:36.14 1
3 Arikatla, Arvind SO Johns Hopkin 4:36.94 1
4 Gottuso, Sam JR Johns Hopkin 4:37.56 1
5 Drastura, Kevin JR DeSales 4:38.10 1
6 McGill, Jonphilip SR Messiah 4:38.82 2
7 Bayeux, John SR DeSales 4:39.59 1
8 Thornton, Charles FR Johns Hopkin 4:39.95 1
9 Bash, Jeff SR Rutgers-Camd 4:41.52 1
10 Laue, Eli SO Dickinson 4:41.75 1
11 Edwards, Will SO DeSales 4:42.85 1
12 Shirk, Cameron JR Messiah 4:45.13 2
13 Monaghan, Stephen JR DeSales 4:45.49 1
14 Kulis, Ian SO Elizabethtow 4:48.18 1
15 Horan, Patrick SR Dickinson 4:49.63 1
16 Arteaga, Luis FR Wesley 5:04.10 2
17 James, Adeola SO Wesley 5:05.04 2
18 Rambert, Malcolm FR Ursinus 5:05.30 2
19 Elliott, Brian JR Alvernia 5:05.94 2
20 Schlegel, Luke SO Ursinus 5:08.14 2
21 Mejia-Saba, Kevin SO PSU-Harrisbu 5:18.18 2
22 Davila, Alejandro SO PSU-Harrisbu 5:18.82 2
23 McPherson, Grant JR Ursinus 5:33.77 2
24 Beardsley, Chris JR Messiah 6:01.72 2
-- Lutcza, Matthew UNA X4:35.58 1
Event 7 Women 400 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 McDonald, Megan JR Johns Hopkin 1:00.61 1
2 Nordquist, Emily JR Johns Hopkin 1:01.14 1
3 Streeter, Elizsha SO Wesley 1:01.36 1
4 Hall, Angel FR Wesley 1:02.74 2
5 Warner, Emilee SR Johns Hopkin 1:03.15 1
6 Prijs, Kristen JR Ursinus 1:03.18 2
7 Waddell, Emily SO Gettysburg 1:03.34 2
8 Graves, Hadiyyah FR Bryn Mawr 1:03.72 2
9 Burrows, Tiffany SR Messiah 1:04.52 3
10 Dancey, Kiera SO Harcum 1:04.62 4
11 Delevan, Nicole JR Keystone 1:06.38 3
12 Carter, Danae SO Wesley 1:06.39 2
13 Wood, Tameka FR Keystone 1:07.13 3
14 Damato, Katherine FR Ursinus 1:07.28 3
15 Granger, Danielle JR Goucher 1:07.64 4
16 Leeds, Naomi SO Johns Hopkin 1:07.64 1
17 Benecke, Anna FR Gwynedd-Merc 1:08.90 3
18 Brown, Erin JR Messiah 1:09.75 4
19 Phillippone, Christianne FR Keystone 1:10.60 4
20 Goodin, Halle SO Harcum 1:11.15 1
21 Kelly, Jenna FR Ursinus 1:12.14 3
22 Brown, Allisyn FR PSU-Harrisbu 1:14.68 2
23 Wilson, Jennifer FR PSU-Harrisbu 1:23.95 4
-- Harris, Nicole UNA X1:13.87 4
Event 8 Men 400 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Diawara, Oumar JR Albright 50.87 4
2 Tillman, Darnell SO York (Pa.) 51.50 3
3 Friend, Dalton FR DeSales 52.15 2
4 McCormick, Skyler JR Ursinus 52.23 6
5 Camous, Daniel SO Johns Hopkin 52.72 1
6 Mackin, Andrew JR Ursinus 52.81 4
7 Bergey, Collin SO Gettysburg 53.16 2
8 O'Brien, Robert JR Rutgers-Camd 53.24 1
9 Bailey, Jamier FR Wesley 53.31 1
10 Procopio, Bryan JR Gettysburg 53.49 1
11 Isales, Ray SO Johns Hopkin 53.53 1
12 Mather, Curtis FR Messiah 53.74 6
13 Twist, Michael SO Elizabethtow 53.87 2
14 Christian, Korey SO PSU-Harrisbu 53.90 3
15 Whitehead, Max SO Messiah 53.91 6
16 Johnson, Will SO Wesley 54.01 4
17 Allen Jr., Robert FR Gwynedd-Merc 54.06 2
18 Flohr, Jeremy SO Keystone 54.18 3
19 Baldwin, Bryan SR Elizabethtow 54.19 2
20 Shelley, Zach FR Johns Hopkin 54.45 1
21 Lindsey, Miles FR Dickinson 54.47 2
22 Trombetta, David SO Gettysburg 54.48 5
23 Motsney, Ethan SO DeSales 54.77 5
24 Strum, David SO Keystone 54.89 5
25 Kelly, Mitchell FR Ursinus 55.10 4
26 Joseph, Carl FR Keystone 55.14 4
27 Thorne, Trent SO Albright 55.27 7
28 Sisson, Caleb FR Messiah 55.51 6
29 Johnson, Amir FR Delaware Val 55.57 9
30 Cook, David JR Dickinson 55.58 3
31 Wary, Ryan FR PSU-Harrisbu 55.87 3
32 Forsythe, Matt SO Gwynedd-Merc 55.92 5
33 Schwartz, Eli JR Goucher 56.16 7
34 Wolbert, Jon SO Elizabethtow 56.33 5
35 Aughenbaugh, Jordan FR Delaware Val 57.05 7
36 Kenney, William SO Elizabethtow 57.06 5
37 Peyton, Billy FR Wesley 57.29 7
38 Gonzaga, Craig SR Gwynedd-Merc 57.74 7
39 Clark, Thomas FR Gettysburg 57.87 3
40 Ashton, Ed JR DeSales 58.12 8
41 Brand, Jonathan SO Keystone 58.55 8
42 Murray, Joseph SR Ursinus 58.86 7
43 Okontwo, Joshua JR PSU-Harrisbu 59.21 6
44 Masulla, Mike SO DeSales 59.21 8
45 Pegg, Garrett JR Stevenson 1:02.31 8
46 Anthony, Jahmare SO PSU-Harrisbu 1:03.75 4
47 Heberen, Alex SO Delaware Val 1:05.94 9
48 Hastings, Patrick SR Delaware Val 1:08.39 8
49 Diggs, Chazi SO Stevenson 1:08.47 9
Event 3 Women 60 Meter Hurdles
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Morris, Ashley FR Wesley 9.21
2 Cavanaugh, Katherine JR Gettysburg 9.41
3 Su, Jenn FR Johns Hopkin 9.58
4 Quenzer, Ericka FR York (Pa.) 9.61
5 Frawley, Kristen FR Messiah 10.02
6 Congdon, Sarah FR Gettysburg 10.31
Event 4 Men 60 Meter Hurdles
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Toliver, Chase SO Gwynedd-Merc 8.40
2 Street, Kieth Harcum 8.52
3 White, Nicholas SR Messiah 8.65
4 Attoh-Okine, Roland FR Wesley 8.69
5 Gray, Darien SO York (Pa.) 8.70
6 Shea, Evan SR Ursinus 8.76
Event 1 Women 60 Meter Dash
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Richardson, Zakiyyah JR Gwynedd-Merc 7.81
2 Wanner, Heather SO Alvernia 7.97
3 Mitchell, Alexia FR Wesley 8.09
4 Jocelyn, Saviana SR Keystone 8.12
5 Germain, Aphnie SO Dickinson 8.18
6 Hussey, Kelley SR Johns Hopkin 8.29
Event 2 Men 60 Meter Dash
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Connolly, Dave FR DeSales 7.01
2 Carter, Brian SR Delaware Val 7.03
3 Schlosser, Patrick SO Wesley 7.05
4 Gilliard, Trey JR Rutgers-Camd 7.07
5 Brown, Austinio FR Harcum 7.11
6 Crawford, Rashawn FR Gwynedd-Merc 7.21
Event 9 Women 500 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Minus, Quadira FR Wesley 1:23.57 1
2 Caruccio, Danielle SO Catholic 1:23.81 1
3 Schmidt, Elaine SR Bryn Mawr 1:27.31 2
4 Snyder, Krista JR Ursinus 1:27.99 1
5 Kelly, Megan SR Johns Hopkin 1:29.43 1
6 cappuccino, Katie SO DeSales 1:30.04 3
7 Garcia, Amy SO Johns Hopkin 1:31.24 1
8 Wood, Tameka FR Keystone 1:34.14 2
9 Lackman, Abigail FR Alvernia 1:40.30 2
10 Hager, Rachel JR Bryn Mawr 1:41.24 2
11 Jefferis, Alexa FR Keystone 1:42.02 2
12 Nerenberg, Heather SO Stevenson 1:42.95 3
13 Rudich, Simone SR Gwynedd-Merc 1:53.12 3
Event 10 Men 500 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Eado, Urgy FR Wesley 1:07.48 1
2 McAnulty, Dominic SO Wesley 1:07.89 4
3 Schulz, Richard SR Ursinus 1:08.52 1
4 Fischetti, Matt FR Johns Hopkin 1:09.17 1
5 Le'Mon, Evan SO Wesley 1:09.24 1
6 Miller, Brady SO Messiah 1:09.49 3
7 Johnson, Kevin SO Lebanon Vall 1:09.49 4
8 Sierzega, Anthony SR Ursinus 1:09.66 2
9 Falcon, Jean FR DeSales 1:09.67 2
10 White, Nicholas SR Messiah 1:09.79 1
11 Maclin, Jacob JR Catholic 1:10.24 2
12 Parker, William FR DeSales 1:10.33 4
13 McNair, Donnell FR Messiah 1:10.87 3
14 Clinchoc, Jeremiah JR Alvernia 1:10.96 3
15 Hughes, Cody SR Alvernia 1:11.97 3
16 Pontani, Florian FR Johns Hopkin 1:12.10 2
17 Slawson, Nick SR Hood 1:13.06 5
18 Leeson, Robert JR Catholic 1:14.43 2
19 Turner, William FR Wesley 1:15.81 4
20 Skaro, Michael SR Stevenson 1:16.07 5
21 Viles, Bradley SO Johns Hopkin 1:17.01 3
22 Marzouka, Jamil SO Catholic 1:20.55 4
23 Patrick, Rodney FR Stevenson 1:21.29 5
24 Trujillio, Alex FR Keystone 1:33.62 5
-- Warren, DeQuan FR Stevenson DQ 5 Lane Violation
Event 19 Women 4x200 Meter Relay
===================================================================
School Finals H#
===================================================================
1 Gwynedd-Mercy 'A' 1:49.58 1
1) Richardson, Zakiyyah JR 2) Adkins, Cierra SO
3) Foreman, Sierra FR 4) Ng, Michaela JR
2 York (Pa.) 'A' 1:52.61 2
1) Jones, Bria SO 2) Quenzer, Ericka FR
3) Plante, Emily FR 4) Measley, Anne FR
3 Wesley 'A' 1:52.87 1
1) Morris, Ashley FR 2) Hill-Grevious, Aaliyah FR
3) Fancher-Thompson, Alexus FR 4) Teach, Anisah FR
4 Keystone 'A' 1:53.27 1
1) Mitchell, Deja FR 2) Jocelyn, Saviana SR
3) Hollister, Kirsten JR 4) Orduson, Rachael JR
5 Johns Hopkins 'A' 1:53.36 1
1) Wallace, Mary Kate JR 2) Su, Jenn FR
3) Clements, Anna SO 4) Hussey, Kelley SR
6 Lebanon Valley 'A' 1:53.43 1
1) Wynn, Brianna FR 2) Calderone, Laura SR
3) Muffly, Alexa JR 4) Brown, Cheyanne FR
7 Gettysburg 'A' 1:53.50 1
1) Cavanaugh, Katherine JR 2) Stupi, Sara JR
3) Waddell, Emily SO 4) Brown, Emily FR
8 Hood 'A' 1:56.47 2
1) Blount, Jayda SO 2) Christmas, Andrea FR
3) Magnona, Jacqueline FR 4) Silveira, Heather SR
9 Stevenson 'A' 1:57.68 2
1) Adutwum, Josephine SR 2) Smalley, Takera JR
3) Hill, Monee SR 4) Lindstrom, Brianne FR
10 Albright 'A' 1:57.93 2
1) Olcheski, Shea SR 2) Dupont, Yumaya SO
3) Phillips, Emily SO 4) Nassar, Ronya SR
11 Bryn Mawr 'A' 1:59.12 3
1) Graves, Hadiyyah FR 2) Tyebjee, Tehzeeb SR
3) Feliz, Genesis JR 4) Nixon, Tonja SR
12 Delaware Valley 'A' 2:09.82 3
1) Zajchowski, Anastasia SO 2) Roberts, Brittany Danielle SR
3) Trenholm, Meghan FR 4) Przybylowski, Kat FR
13 PSU-Harrisburg 'A' 2:10.18 3
1) Wilson, Jennifer FR 2) Adeshola, Atinuke FR
3) Brown, Allisyn FR 4) Codling, Janelle SO
Event 20 Men 4x200 Meter Relay
===================================================================
School Finals H#
===================================================================
1 York (Pa.) 'A' 1:34.40 2
1) Banta, Ryan SO 2) Tillman, Darnell SO
3) Hall, Sebastian SO 4) Pechart, Tim SO
2 Gwynedd-Mercy 'A' 1:34.56 1
1) Toliver, Chase SO 2) Stone, Bobbie JR
3) Allen Jr., Robert FR 4) Johnson, Isaiah FR
3 Keystone 'A' 1:34.76 1
1) Laniewski, Kyle JR 2) Torres, Maleik SO
3) McSurdy, Dan SO 4) Ford, Johaun FR
4 DeSales 'A' 1:34.90 1
1) Jones, Robert FR 2) Green, Clifton FR
3) Connolly, Dave FR 4) Friend, Dalton FR
5 Gwynedd-Mercy 'B' x1:35.65 1
1) Harris, Mike FR 2) Harris, Raymond SO
3) Keliojor, Ben SO 4) Curry, Kylil FR
6 Lebanon Valley 'A' 1:36.23 2
1) McGinnis, Ian SO 2) Nelson, Javon FR
3) Keen, Corey FR 4) McMinn, Brandon FR
7 Albright 'A' 1:36.39 2
1) Diawara, Oumar JR 2) Waller, Kevin FR
3) Roberts, Tymeer SO 4) Kutz, Colby SR
8 PSU-Harrisburg 'A' 1:36.51 3
1) Christian, Korey SO 2) Fleetwood-Mack, Jordan SO
3) Scheick, Charles JR 4) Marte, Javier FR
9 Delaware Valley 'A' 1:36.72 4
1) Johnson, Amir FR 2) Carter, Brian SR
3) Butler, Lorin FR 4) Bradshaw, John FR
10 Harcum 'A' 1:36.98 2
1) Brown, Austinio FR 2) Mosley, Mark SR
3) Wells, Antony FR 4) Mosley, Morgan SR
11 Gettysburg 'A' 1:38.65 3
1) Belin, Malcolm SR 2) Kaiser, David JR
3) Bergey, Collin SO 4) Trombetta, David SO
12 Hood 'A' 1:38.82 2
1) Slawson, Nick SR 2) Tucker, R.J. FR
3) Wood, Dylan SO 4) Ratliff, Jeremiah SO
13 Elizabethtown 'A' 1:38.83 2
1) Baldwin, Bryan SR 2) Schlegel, Mitch FR
3) Kennedy, Graeme JR 4) Hess, David SO
14 Rutgers-Camden 'A' 1:38.99 1
1) Feldman, Dylan FR 2) Samaniego, Omar SO
3) Gilliard, Trey JR 4) O'Brien, Robert JR
15 Stevenson 'A' 1:42.76 3
1) Rudman, Kyle FR 2) Omolana, Seun FR
3) Seisay, Denzel SO 4) Diabagate, Adam FR
16 Keystone 'B' x1:43.44 3
1) Kearny, Arcadio FR 2) Taylor, Devonte FR
3) Roberts, Ronnie FR 4) Etheridge, Josh SR
17 Elizabethtown 'B' x1:43.78 3
1) Ramos, Jaime FR 2) Aspril, Cody SO
3) Kenney, William SO 4) Wolbert, Jon SO
18 PSU-Harrisburg 'B' x1:46.37 4
1) Akinsanmi, Taofik FR 2) Louis, Jason FR
3) Okontwo, Joshua JR 4) Scheick, Charles JR
19 Delaware Valley 'B' x1:49.24 4
1) Jones, Tre' FR 2) Aughenbaugh, Jordan FR
3) Prather, Jarius FR 4) Cullen, Sam JR
-- Cheyney UNA 'A' X1:41.25 1
1) Azzam, Winston 2) Brown, Eric
3) Sullivan, Dajon 4) Thompson, Orell
Event 11 Women 800 Meter Run
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Adams, Cynthia SR Lebanon Vall 2:17.15 1
2 Groce, Alexis SO Elizabethtow 2:22.55 1
3 Smith, Christina JR Gwynedd-Merc 2:23.61 1
4 Dauer, Beth SO DeSales 2:28.02 1
5 DiTrolio, Megan JR Johns Hopkin 2:28.11 1
6 Harper, Kelsey FR Johns Hopkin 2:31.73 1
7 Greenberg, Cynthia JR Gettysburg 2:32.15 3
8 Churchman, Michelle SR DeSales 2:32.45 2
9 Gallop, Rebekah FR Bryn Mawr 2:33.04 1
10 Farrell, Caitlin FR Dickinson 2:33.67 2
11 Shutt, Teanna FR Lebanon Vall 2:33.88 2
12 Desir, Dieunise SO Wesley 2:35.30 2
13 Krumholz, Bridget JR Catholic 2:35.81 2
14 Lindie, Nicole SO PSU-Harrisbu 2:36.49 2
15 Wiley, Kim JR Bryn Mawr 2:37.63 3
16 Underkofler, Ashley SR Elizabethtow 2:38.25 1
17 Frayne-Reixa, Adriana SO Dickinson 2:38.34 1
18 Davis, Willa SR Dickinson 2:38.40 2
19 LaRatta, Nicole SR Ursinus 2:39.86 2
20 Talerman, Lily FR Ursinus 2:40.95 2
21 Haynes, Lauren FR Catholic 2:43.61 3
22 Labar, Abby JR DeSales 2:44.61 1
23 Gore, Hannah FR Dickinson 2:46.08 2
24 Iffrig, Kaitlin SR Gwynedd-Merc 2:50.42 3
25 Cooper, Zuzu FR Delaware Val 2:53.83 3
26 Mirecki, Marissa JR Bryn Mawr 2:55.64 3
27 Blessington, Alanna FR Alvernia 2:57.65 3
28 Osibodu, Rosaline FR PSU-Harrisbu 2:57.69 3
29 Navarro, Brianna JR Catholic 2:58.59 3
30 Kaiser-Jones, Amy SO Gettysburg 3:01.54 3
31 Henry, Elizabeth SO Ursinus 3:11.57 3
32 Arcinas, Angela FR PSU-Harrisbu 3:24.09 3
33 Patchin, Margaret JR Bryn Mawr 3:31.70 3
-- Flatau, Taylor SR Gettysburg DNF 3
-- Decker, Lauren SO Lebanon Vall DNF 1
-- Will, Samantha UNA X2:33.97 2
Event 12 Men 800 Meter Run
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Goelz, Andrew JR Lebanon Vall 1:59.95 1
2 Bayne, Charlie SR Dickinson 2:03.86 1
3 Fitzgerald, Tom FR Elizabethtow 2:04.34 1
4 Trama, Zach JR Elizabethtow 2:04.71 1
5 Dougherty, Billy FR Dickinson 2:04.79 1
6 Cooper, Sam JR Elizabethtow 2:05.34 2
7 Bailey, Jamier FR Wesley 2:05.97 1
8 Takata, Colton FR Johns Hopkin 2:06.11 2
9 Moses, Adam FR Dickinson 2:06.20 2
10 Rennals, Scott JR DeSales 2:07.23 1
11 Polanco, Dan SR Keystone 2:08.18 1
12 Pankiw, Alex FR Elizabethtow 2:08.41 2
13 Habiyaremye, Terrence FR Lebanon Vall 2:08.48 2
14 Collins, Patrick SO DeSales 2:08.68 2
15 Sayous, Christopher SR Lebanon Vall 2:09.37 2
16 McCarthy, William SO Dickinson 2:09.55 2
17 Scullin, Nicholas FR Lebanon Vall 2:09.58 1
18 James, Adeola SO Wesley 2:10.96 2
19 Gonzalez, Troy FR Johns Hopkin 2:11.02 2
20 Elliott, Brian JR Alvernia 2:12.75 3
21 Dusza, Sean JR DeSales 2:13.85 3
22 Laucht, Seth FR Wesley 2:16.03 3
23 Arteaga, Luis FR Wesley 2:16.22 3
24 Freedman, Kaisean FR Delaware Val 2:17.25 3
25 Grobes, Cori FR Delaware Val 2:20.31 3
26 Steiner, Kyle SO Keystone 2:20.86 3
27 Rivera, Raymond SR Hood 2:27.14 3
28 Sabol, Mark FR DeSales 2:46.50 3
-- Geary, Dan UNA X2:03.02 1
Event 5 Women 200 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Streeter, Elizsha SO Wesley 26.31 1
2 Wanner, Heather SO Alvernia 26.68 1
3 Wells, Atasha FR Harcum 27.29 8
4 Germain, Aphnie SO Dickinson 27.40 1
5 Fiore, Catherine SO Rutgers-Camd 27.40 1
6 Jocelyn, Saviana SR Keystone 27.55 1
7 Johnson-Hyde, Chloe SO Ursinus 27.88 2
8 Detweiler, Kelsey SO Elizabethtow 28.12 2
9 George, Jamie SO Dickinson 28.32 1
10 Hollister, Kirsten JR Keystone 28.42 2
11 Prijs, Kristen JR Ursinus 28.44 3
12 cappuccino, Katie SO DeSales 28.67 5
13 McAlonan, Eileen FR Catholic 28.71 3
14 Delevan, Nicole JR Keystone 28.79 3
15 Muffly, Alexa JR Lebanon Vall 28.82 2
16 Trenholm, Meghan FR Delaware Val 29.01 8
17 Silveira, Heather SR Hood 29.24 4
18 Jones, Sarah FR DeSales 29.36 5
19 Dupont, Yumaya SO Albright 29.39 6
20 Damato, Katherine FR Ursinus 29.40 3
21 Foreman, Sierra FR Gwynedd-Merc 29.48 4
22 Kelly, Jenna FR Ursinus 29.51 4
23 Bentz, Kelsey FR Elizabethtow 29.68 3
24 Cusick, Sasha JR Ursinus 29.74 6
25 Jones, Jennifer SR Ursinus 29.89 7
26 Christmas, Andrea FR Hood 29.96 9
27 Adeshola, Atinuke FR PSU-Harrisbu 29.96 2
28 Brown, Emily FR Gettysburg 30.12 5
29 Parker, Jocelyn SO York (Pa.) 30.25 5
30 Phillips, Emily SO Albright 30.27 6
31 Phillippone, Christianne FR Keystone 30.51 6
32 Dellano, Tia Ursinus 30.56 7
33 Granger, Danielle JR Goucher 30.58 4
34 Shamsaei Gil, Lida FR York (Pa.) 31.03 5
35 Olcheski, Shea SR Albright 31.16 6
36 Roberts, Brittany Daniel SR Delaware Val 31.25 9
37 Mauer, Annese SR Lebanon Vall 31.32 4
38 Patterson, Davonna FR Rutgers-Camd 31.37 9
39 Hounsou, Fifame FR Goucher 31.98 7
40 Daley, Cheyenne FR York (Pa.) 32.08 5
41 Cummings, Emily FR Catholic 32.16 8
42 Maneval, Brooke SO Messiah 32.44 7
43 Dellano, Danika SR Ursinus 32.47 7
44 Jones, Heather FR PSU-Harrisbu 32.68 2
45 Alexander, Kamree FR Albright 33.02 6
46 O'Connell, Kerry SO Delaware Val 33.19 9
47 Codling, Janelle SO PSU-Harrisbu 33.69 3
48 Kulp, Jordan SO Elizabethtow 34.08 7
49 Matias, Kate FR Stevenson 34.37 8
50 Hernandez, Thalia SO Delaware Val 36.56 8
-- Harris, Nicole UNA X32.14 8
Event 6 Men 200 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Torres, Maleik SO Keystone 23.19 1
2 Gilliard, Trey JR Rutgers-Camd 23.35 1
3 Mosley, Mark SR Harcum 23.56 2
4 Harris, Raymond SO Gwynedd-Merc 23.73 2
5 Gray, Darien SO York (Pa.) 23.77 1
6 Sierzega, Anthony SR Ursinus 23.81 2
7 Attoh-Okine, Roland FR Wesley 23.83 3
8 Curry, Kylil FR Gwynedd-Merc 23.86 5
9 Christian, Korey SO PSU-Harrisbu 23.88 2
10 Schlegel, Mitch FR Elizabethtow 23.89 4
11 Schulz, Richard SR Ursinus 24.16 3
12 Lockhart, Christopher SO Alvernia 24.25 3
13 McSurdy, Dan SO Keystone 24.25 2
14 Brown, Austinio FR Harcum 24.25 10
15 Keith, James SO PSU-Harrisbu 24.26 1
16 Motsney, Ethan SO DeSales 24.30 5
17 Mosley, Morgan SR Harcum 24.42 3
18 Staton, James FR Wesley 24.43 2
19 Riccio, Frederick FR Alvernia 24.47 4
20 Shea, Evan SR Ursinus 24.48 5
21 Wiliams, Darnell FR DeSales 24.56 7
22 Lindsey, Miles FR Dickinson 24.62 1
23 Trombetta, David SO Gettysburg 24.63 6
24 Procopio, Bryan JR Gettysburg 24.79 7
25 Mitchell, Jequan FR Ursinus 24.88 4
26 Fuller-Willimas, Armani FR Delaware Val 25.02 9
27 Forsythe, Matt SO Gwynedd-Merc 25.04 7
28 Kline, Matthew FR Messiah 25.10 8
29 Kelly, Mitchell FR Ursinus 25.21 5
30 Samaniego, Omar SO Rutgers-Camd 25.27 7
31 Schwartz, Eli JR Goucher 25.38 6
32 Aspril, Cody SO Elizabethtow 25.43 7
33 Gartland, Peter SO Catholic 25.57 4
34 Kennedy, Graeme JR Elizabethtow 25.63 6
35 McMinn, Brandon FR Lebanon Vall 25.63 8
36 Wells, Antony FR Harcum 25.73 9
37 Koslowski, Alex FR York (Pa.) 25.76 4
38 Tucker, R.J. FR Hood 25.78 10
39 Nash, Brendan JR Gettysburg 26.19 8
40 Ashton, Ed JR DeSales 26.31 8
41 Cole, Sean FR Gwynedd-Merc 26.36 8
42 Roberts, Ronnie FR Keystone 26.37 6
43 Wood, Derrick SO Hood 26.41 9
44 Bailey, Timothy FR York (Pa.) 26.49 3
45 Viles, Bradley SO Johns Hopkin 26.60 3
46 Jones, Anthony FR Messiah 26.61 9
47 Glenzel, Matthew FR Messiah 26.83 8
48 Myers, Charles SO Dickinson 27.62 4
49 Etienne, Lukany FR DeSales 28.38 10
-- Acolatse, JC UNA X30.63 9
Event 15 Women 3000 Meter Run
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Shelgren, Mackenzie JR Dickinson 10:31.14 1
2 Mears, Laura SO Johns Hopkin 10:41.49 1
3 Kerno, Amanda SR Elizabethtow 10:50.86 1
4 Chrappa, Argentina FR Johns Hopkin 10:51.84 1
5 Colby, Abby JR Dickinson 10:53.47 1
6 Meko, Kyra FR Johns Hopkin 10:57.15 1
7 Ticse, Caroline SR Johns Hopkin 11:00.45 1
8 Wheeler, Veronica DeSales 11:07.98 1
9 Schmidt, Elaine SR Bryn Mawr 11:18.83 1
10 McNamee, Brenna FR Elizabethtow 11:22.28 1
11 Gill, Maggie SO Johns Hopkin 11:30.47 1
12 Ross, Natalie FR Messiah 11:40.00 2
13 Rekully, Gabby SR Messiah 11:44.24 2
14 Novak, Leah SR Messiah 11:47.92 2
15 Beda, Alex JR Bryn Mawr 11:51.94 2
16 Finn, Brittany FR Gwynedd-Merc 12:00.31 1
17 Yankelevich, Gabrielle SR Elizabethtow 12:13.56 2
18 Brown, Christanna SO Alvernia 12:24.71 2
19 Loar, Rachel FR Alvernia 12:36.31 2
20 Dunzelman, Olivia JR Alvernia 12:49.37 2
21 Vairo, Shannon JR Keystone 12:49.39 2
22 Hernandez, Laura FR PSU-Harrisbu 13:05.59 2
23 Helm, Betsy SO Bryn Mawr 13:07.23 2
24 Bean, Caitlin SR Hood 13:07.62 2
25 Streleckis, Tina Marie SR Alvernia 13:10.35 2
26 Hensley, Jordon FR Harcum 15:29.33 2
27 Martinez, Jocelyn SO Bryn Mawr 15:52.58 2
Event 16 Men 3000 Meter Run
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Arnold, Stefan SO Johns Hopkin 9:02.11 1
2 Schwartz, Ryan JR Johns Hopkin 9:06.11 1
3 Fielder, Brandon FR Johns Hopkin 9:12.91 1
4 McMullin, John FR Johns Hopkin 9:13.55 1
5 Harriger, Adam JR Elizabethtow 9:21.00 1
6 Scheib, Christopher JR Messiah 9:22.18 1
7 Eppler, Craig SR York (Pa.) 9:22.58 1
8 Fleming, Nathan JR Messiah 9:25.65 1
9 Headland, Phil JR Messiah 9:29.82 1
10 Pardoe, Josh SO Messiah 9:30.53 1
11 Demaree, Marshall FR Johns Hopkin 9:31.71 1
12 Kazlow, Geoffrey FR Johns Hopkin 9:32.97 1
13 Tuntivate, Chanon SR Johns Hopkin 9:37.77 1
14 Sturm, Nicholas SO PSU-Harrisbu 9:40.80 2
15 Cosgrave, Patrick SO Dickinson 9:43.59 2
16 Brooks, Sam JR Elizabethtow 9:50.71 2
17 Thompson, Takodah FR PSU-Harrisbu 10:00.73 2
18 Pasquali, Matt FR Dickinson 10:02.46 2
19 Bialek, Thomas SO Alvernia 10:15.58 2
20 Makimoto, Edgar JR PSU-Harrisbu 10:18.26 2
21 Lerew, Lee FR PSU-Harrisbu 10:41.46 2
22 Cadman, Edward SR Alvernia 11:07.43 2
23 Kline, Kris FR Delaware Val 11:52.32 2
24 Laventure, Kason SO PSU-Brandywi 12:03.12 2
Event 21 Women 4x400 Meter Relay
===================================================================
School Finals H#
===================================================================
1 Wesley 'A' 4:08.59 1
1) Streeter, Elizsha SO 2) Hall, Angel FR
3) Minus, Quadira FR 4) Mitchell, Alexia FR
2 Johns Hopkins 'A' 4:13.00 1
1) Nordquist, Emily JR 2) Warner, Emilee SR
3) Wallace, Mary Kate JR 4) McDonald, Megan JR
3 Gettysburg 'A' 4:23.01 2
1) Greenberg, Cynthia JR 2) Waddell, Emily SO
3) Congdon, Sarah FR 4) Lyon, Ellery FR
4 Wesley 'B' x4:23.13 1
1) Ince, Camille SO 2) Russell, Aja FR
3) Carter, Danae SO 4) Deline, Chiquita FR
5 Elizabethtown 'A' 4:23.21 1
1) Detweiler, Kelsey SO 2) Bentz, Kelsey FR
3) Groce, Alexis SO 4) Underkofler, Ashley SR
6 Catholic 'A' 4:26.96 3
1) Gillis, Hannah SR 2) Krumholz, Bridget JR
3) Caruccio, Danielle SO 4) Haynes, Lauren FR
7 Johns Hopkins 'B' x4:28.87 1
1) DiTrolio, Megan JR 2) Garcia, Amy SO
3) Kelly, Megan SR 4) Harper, Kelsey FR
8 Gwynedd-Mercy 'A' 4:30.45 2
1) Benecke, Anna FR 2) Smith, Christina JR
3) Makara, Emily FR 4) Manzi, Lauren SR
9 Ursinus 'A' 4:32.78 2
1) Buczek, Catherine FR 2) LaRatta, Nicole SR
3) Lamb, Emily SR 4) Snyder, Krista JR
10 Dickinson 'A' 4:33.84 1
1) George, Jamie SO 2) Schumann, Olivia SR
3) Moore, Sophie SO 4) Beard, Imani SO
11 Bryn Mawr 'A' 4:41.66 2
1) Beda, Alex JR 2) Edwards, Kate FR
3) Macina, Ashley SO 4) Wiley, Kim JR
12 Keystone 'A' 4:41.66 2
1) Delevan, Nicole JR 2) Wood, Tameka FR
3) Phillippone, Christianne FR 4) Jefferis, Alexa FR
13 Alvernia 'A' 4:42.25 3
1) Wanner, Heather SO 2) Blessington, Alanna FR
3) Lackman, Abigail FR 4) Verdon, Erin SR
14 Delaware Valley 'A' 4:46.48 3
1) Cooper, Zuzu FR 2) Trenholm, Meghan FR
3) Przybylowski, Kat FR 4) Zajchowski, Anastasia SO
15 PSU-Harrisburg 'A' 5:26.18 3
1) Adeshola, Atinuke FR 2) Arcinas, Angela FR
3) Jones, Heather FR 4) Lindie, Nicole SO
-- Stevenson 'A' DNF 2
1) Hill, Monee SR 2) Lindstrom, Brianne FR
3) Nerenberg, Heather SO 4) Matias, Kate FR
Event 22 Men 4x400 Meter Relay
===================================================================
School Finals H#
===================================================================
1 Johns Hopkins 'A' 3:33.44 1
1) Naticchia, Alex SR 2) Camous, Daniel SO
3) Isales, Ray SO 4) Fischetti, Matt FR
2 Lebanon Valley 'B' x3:36.26 3
1) Goelz, Andrew JR 2) Sayous, Christopher SR
3) Habiyaremye, Terrence FR 4) Scullin, Nicholas FR
3 PSU-Harrisburg 'A' 3:37.26 2
1) Okontwo, Joshua JR 2) Wary, Ryan FR
3) Anthony, Jahmare SO 4) Gbajabiamilia, Kashif FR
4 DeSales 'A' 3:37.49 2
1) Falcon, Jean FR 2) Parker, William FR
3) Wiliams, Darnell FR 4) Green, Clifton FR
5 Elizabethtown 'A' 3:38.15 2
1) Baldwin, Bryan SR 2) Wolbert, Jon SO
3) Twist, Michael SO 4) Trama, Zach JR
6 Lebanon Valley 'A' 3:38.47 3
1) Kukulski, Bryan FR 2) Whitsett, Alexander FR
3) Hartman, Bradley SO 4) Johnson, Kevin SO
7 Alvernia 'A' 3:38.64 1
1) Lockhart, Christopher SO 2) Riccio, Frederick FR
3) Hughes, Cody SR 4) Young, Brandon SR
8 Keystone 'A' 3:40.63 2
1) Flohr, Jeremy SO 2) Joseph, Carl FR
3) Strum, David SO 4) Taylor, Devonte FR
9 Delaware Valley 'A' 3:41.00 3
1) Johnson, Amir FR 2) Bush, Shane SO
3) Butler, Lorin FR 4) Thomas, Ta'rig FR
10 Gettysburg 'A' 3:42.18 2
1) Procopio, Bryan JR 2) Bergey, Collin SO
3) Trombetta, David SO 4) Nolan, William FR
11 Wesley 'B' x3:42.59 2
1) Attoh-Okine, Roland FR 2) Johnson, Will SO
3) Bailey, Jamier FR 4) Laucht, Seth FR
12 Johns Hopkins 'B' x3:44.03 1
1) Grant, Justin SR 2) Rich, Ilan FR
3) Pontani, Florian FR 4) Shelley, Zach FR
13 Hood 'A' 3:44.28 3
1) Slawson, Nick SR 2) Cifuentes, Justin SR
3) Hager-Perry, Austin SO 4) Ratliff, Jeremiah SO
14 Dickinson 'A' 3:47.75 1
1) Bayne, Charlie SR 2) Horan, Patrick SR
3) McCarthy, William SO 4) Foshay, Brady SO
15 Catholic 'A' 3:50.07 3
1) Maclin, Jacob JR 2) Leeson, Robert JR
3) Marzouka, Jamil SO 4) Gartland, Peter SO
16 Stevenson 'A' 4:01.91 3
1) Niederhofer, Nathan SO 2) Skaro, Michael SR
3) Seisay, Denzel SO 4) Diabagate, Adam FR
17 PSU-Harrisburg 'B' x4:05.92 4
1) Lerew, Lee FR 2) Thompson, Takodah FR
3) Sturm, Nicholas SO 4) Stika, Martin FR
18 Keystone 'B' x4:07.10 4
1) Polanco, Dan SR 2) Steiner, Kyle SO
3) Hardy, Rich JR 4) Brand, Jonathan SO
19 Delaware Valley 'B' x4:09.10 4
1) Aughenbaugh, Jordan FR 2) Jones, Tre' FR
3) Heberen, Alex SO 4) Hastings, Patrick SR
20 Gettysburg 'B' x4:10.03 4
1) Murphy, James SO 2) Bokma, Evan FR
3) Nash, Brendan JR 4) Dunkelberger, David FR
-- Wesley 'A' DNF 1
1) Schlosser, Patrick SO 2) McAnulty, Dominic SO
3) Le'Mon, Evan SO 4) Eado, Urgy FR
-- Etown Alumni 'A' X3:34.93 1
1) Rotenberger, Luke 2) Risser, Brad
3) Niles, Chris 4) Layng, Brian
Women - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
1) Johns Hopkins 137 2) Dickinson 83.50
3) Wesley 79 4) Gettysburg 42
5) Elizabethtown 35 6) Gwynedd-Mercy 29
7) Lebanon Valley 28.50 8) Alvernia 23
9) York (Pa.) 21 10) Ursinus 20
10) DeSales 20 12) Harcum 18
13) Keystone 17 14) Messiah 13.50
14) Catholic 13.50 16) Bryn Mawr 13
17) Delaware Valley 8 18) Hood 7
19) Albright 6 20) Rutgers-Camden 4
Men - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
1) Johns Hopkins 102.50 2) DeSales 55
3) Wesley 52 4) Messiah 50
5) Gwynedd-Mercy 48 6) York (Pa.) 40
7) Dickinson 34 8) Keystone 32.50
8) Harcum 32.50 10) Elizabethtown 29
11) Lebanon Valley 26 12) Ursinus 25
13) Delaware Valley 22.50 14) Alvernia 19
15) Rutgers-Camden 14 15) Albright 14
17) PSU-Harrisburg 13 18) Gettysburg 8
19) Hood 1
Like·Comment·Share·E-mail·2760 views
|